15 sposobów na zwiększenie popularności kanału na Youtube

Jak zwiększyć oglądalność filmów na Youtube?

W ciągu kilku ostatnich lat video i videomarketing bardzo zyskały na popularności. Jest to spowodowane przede wszystkim rozwojem technologicznym i łatwością, z jaką możemy nagrać i szybko udostępnić video. Ale oczywiście nie oznacza to, że ktoś będzie chciał nasz film obejrzeć. Co w takim razie zrobić, by nasz kanał na Youtube zyskał na popularności?

1. Odpowiedni tytuł filmu

Nadaj odpowiedni tytuł filmu – nie wprowadzaj widza w błąd!

Wszystko musi współgrać. Jeżeli Twój film jest ciekawy, ale tytuł za długi, nieadekwatny albo zwyczajnie nudny to nikt go nie kliknie.

Tytuł musi być chwytliwy, krótki, ale treściwy.

Jeżeli tworzysz video pod wyszukiwarki to daj w tytule słowa kluczowe, by odbiorcy mogli łatwiej znaleźć Twój materiał. Raczej nie zalecamy używania clickbaitów, chyba że znasz dobrze swoją społeczność i wiesz, że ujdzie ci to na sucho 😉

2. SEO Youtube

Legendarne SEO…

Youtube to druga największa wyszukiwarka w internecie. Używamy tego serwisu, by znaleźć rozwiązanie problemu, uzyskać więcej informacji albo dostać odpowiedź na pytanie.

Co zrobić, aby zwiększyć szanse na pojawienie się w wynikach wyszukiwania?


• Tytuły i opisy – powinny zawierać słowa kluczowe.
• Użyj takich słów w swoim video.
• Zaangażowanie odbiorców – Youtube bierze pod uwagę oglądalność, polubienia i udostępnienia.
• Kategoria – odpowiednia klasyfikacja pomoże Youtube zrozumieć, o czym jest Twoje video.
• Tagi – jak wyżej.

Nie przesadzaj jednak ze słowami kluczowymi, używaj ich tylko, jeżeli ma to sens i odpowiada treści filmu.

3. Odbiorcy

Kim jest Twój widz?

Dowiedz się, czego oczekuje Twoja grupa docelowa, na jakie filmy jest zapotrzebowanie. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z kanałem na Youtube to najłatwiej będzie spojrzeć na kanały konkurencji albo innych twórców w Twojej branży. Zobacz, które filmy mają największą oglądalność i wzbudzają zaangażowanie u widzów. Jeżeli masz już pewne doświadczenie na swoim kanale to YT Analytics poda Ci wiele użytecznych informacji, takich jak: dane demograficzne, lokalizacja, źródło itd.


4. Bądź aktywny w dyskusjach

Angażuj się w dyskusję z widzami

Nawiązywanie kontaktu z widzami to świetny sposób na promocję kanału. Jeżeli ktoś skomentuje Twój film to znajdź parę minut, by mu odpowiedzieć, podziękować etc. Oczywiście, im większy kanał, tym więcej widzów i trudniej, a wręcz niemożliwe, by wszystkim odpowiedzieć. Ale na początku, gdy pod Twoim video nie ma 300 komentarzy, łatwiej jest nad tym panować i stosować się do tej reguły.


5. Rób miniaturki

Koniecznie popracuj nad swoim stylem miniaturek

Youtube zaciąga stopklatkę z Twojego wideo jako miniaturę, którą później wyświetla. Jednak często zdarza się tak, że ujęta stopklatka nie jest w żadnym stopniu atrakcyjna, czasami jest to rozmazany fragment, rozdziawione usta albo coś innego w tym stylu.

Trzeba przyznać, że taka miniaturka raczej nie skłania do kliknięcia.

Ale można to zmienić – wystarczy wykorzystać Photoshopa albo darmowy program Canva i tworzyć własne miniaturki do swoich filmów. Najlepiej stworzyć je w jednym stylu, który będzie dla Ciebie charakterystyczny i będzie wyróżniał Twój kanał spośród innych.


6. Linkuj do siebie!

Pamiętaj o tym, by linkować do własnych materiałów

Kto lepiej zachęci do oglądania Twoich filmów niż Ty sam? 🙂
Pomyśl, czy możesz w nowym video zalinkować do swojego starszego filmu i zrób to! Możesz również dodać w samym filmiku planszę, ale najlepiej zrób to na koniec, by widzowie nie przechodzili za wcześnie na linkowane video.  


7. Rozdawajki

Giveaway to prosty sposób na zwiększenie zasięgu

Ten punkt jest szczególnie uwielbiany przez widzów Youtube. Robienie konkursów i tzw. „rozdawajek” jest dobrym sposobem na zwiększenie ilości subskrypcji i zaangażowania odbiorców. Najprostsze zasady jakie możesz zastosować? „Aby wziąć udział w konkursie polub to video, zostaw komentarz, zasubskrybuj kanał…”.

Koniecznie jednak pamiętaj, aby:

  • stosować się do zasad i polityki Youtube;
  • organizować konkursy związane z Twoją branżą;
  • wykorzystuj prace stworzone przez Twoich widzów i fanów.

Jaka powinna być częstotliwość takich konkursów?

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy jest to w ogóle opłacalne, że Twoje wysiłki nie idą na marne. Po zrobieniu takiego konkursu odczekaj jakiś czas, sprawdź, jaki jest „odpływ” subskrybentów i jak wygląda dalsze zaangażowanie widzów na kanale. Jeżeli po konkursie nie masz subskrybentów zainteresowanych treścią, jaką publikujesz, nie lajkują Twoich video, nie podają dalej to może oznaczać, że przyciągnąłeś osoby, które są zainteresowane tylko nagrodami.


8. Zrób serię, cykl!

Seria bądź cykl filmów podtrzyma zainteresowanie widzów

Poza pozyskiwaniem nowych widzów musisz również pamiętać i dbać o tych, których już przekonałeś. Najlepszym na to sposobem jest tworzenie cyklów, serii, które pojawiają się danego dnia. Widzowie, którzy znają i lubią Twój kanał będą z niecierpliwością oczekiwali na kolejny odcinek cyklu.


9. Blog

Wykorzystaj swój blog na potrzeby video

Jeżeli prowadzisz bloga to pomyśl o umieszczeniu video w Twoich postach. Wykorzystaj Google Analytics i sprawdź, które posty są najbardziej popularne, a następnie możesz podsumować główne założenia artykułu w video i ponownie udostępnić post. To spowoduje, że ludzie, którzy czytają Twojego bloga chętnie sprawdzą też Twój kanał na Youtube.


10. Twórz playlisty

Playlisty wprowadzą porządek na kanale i przyciągną na dłużej uwagę Twojego widza

W miarę tworzenia nowych filmów Twoi widzowie będą mieli coraz większe trudności w poruszaniu się po Twoim kanale. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie playlist, które ułatwią nawigację oraz uporządkują video na kanale i uczynią go bardziej przejrzystym.


11. Zachęcaj do reagowania

Poproś o feedback – zwiększy to zasięg filmu, a przy okazji będziesz wiedział, co poprawić

Nie każdy, kto obejrzy i komu spodoba się Twój film kliknie „lubię to”, czy podoba je dalej. Czasami dobrze jest zachęcić swoich widzów do pozostawienia komentarza, udostępnienia nagrania, czy polubienia video. Możesz stworzyć nawet jakieś intro, w którym będziesz zachęcał do reagowania i które będziesz mógł wrzucić do każdego nagrania.


12. Wypróbuj Youtube Live

Video na żywo na Youtube istnieje już jakiś czas, ale dopiero ostatnio przeżywa prawdziwy boom.

Do jakich celów możesz wykorzystać transmisję na żywo?


• Webinary;
• Samouczki;
• Sesje P&O (Pytanie i Odpowiedź);
• Prezentowanie produktu.


Nie martw się jeżeli nie wszystko pójdzie idealnie. Pewną atrakcją jest właśnie to, że nigdy nie wiesz, co się na żywo wydarzy 😉 Przygotuj się najlepiej jak potrafisz i.. włącz stream! Jeżeli nie wiesz jak zacząć zajrzyj tutaj.


13. Współpracuj!

Współpraca zawsze popłaca 🙂

Dobrą opcją na zwiększenie swojego audytorium jest współpraca z jakimś innym twórcą na Youtube. W ten sposób otwierasz się na nowych widzów, widzów tego Youtubera, z którym postanowiłeś współpracować, a kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego partnera. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest współpraca z kimś, kto tworzy w podobnym obszarze co Ty, którego pasja jest związana z Twoją branżą.


14. Płatne reklamowanie

Płatna promocja kanału

Na końcu wspomnijmy o płatnej promocji kanału, bo Youtube oczywiście oferuje kilka typów reklam:

• Nakładki reklamowe;

• Reklamy wideo możliwe do pominięcia;

• Zwykłe i długie reklamy niemożliwe do pominięcia;

• Reklamy w przerywniku;

• Karty sponsorowane.

W tym celu możesz wykorzystać video, które już masz na kanale, albo stworzyć je specjalnie na potrzeby danej reklamy. Więcej o rodzajach reklam możesz przeczytać tutaj.


15. Reklama Youtube za darmo?

Pro tip na koniec 🙂

Nie chcesz płacić za reklamę na Youtube? Jest na to rozwiązanie, o którym nie wszyscy wiedzą. Na swoim kanale, w studiu kreatorów jest zakładka „Featured content”. Tam możesz ustawić, które video chciałbyś ustawić jako reklamę Twojego kanału. Możesz wybrać z filmów, które na kanale już są, albo dodać jakieś nowe.

To już wszystkie sposoby, które możesz wykorzystać, by zwiększać popularność swojego kanału na Youtube. Pamiętaj, że zdobywanie nowych widzów zajmie trochę czasu. Nawet zastosowanie wszystkich zebranych tutaj porad nie spowoduje, że w jedną noc Twój kanał znajdzie się w TOP 10 – chyba że stworzysz virala, czego Ci serdecznie życzę! 🙂

Jeżeli już masz sporo widzów, dużo pomysłów na nowe filmy, ale brakuje Ci czasu, to zajrzyj tutaj.

źródło: www.sproutsocial.com

Feature Title

blog o video, opis bloga
fota do bloga o video

Feature content