Jak robić dobre filmy z wakacji: tych błędów unikaj!

Filmy z wakacji to świetny sposób na uchwycenie wspomnień i podzielenie się nimi z przyjaciółmi i rodziną, ale mogą też być źródłem frustracji, jeśli są pełne złych i nieciekawych ujęć. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć robienia kiepskich filmów z wakacji:

1. Nie kręć wszystkiego z tego samego kąta – mieszaj, aby wszystko było interesujące.

Jeśli chcesz robić dobre filmy z wakacji, unikaj kręcenia wszystkiego pod tym samym kątem. Na przykład spróbuj sfilmować swoich znajomych eksplorujących okolicę, podążając za nimi; jeśli nagrywasz swoje dziecko może ciekawą okaże się perspektywa z jego wysokości albo będzie miała zastosowanie jeszcze niższa perspektywa, tzw. żabia? A może lepiej podnieść aparat nad głowę i np. na koncercie pokazać te tłumy fanów? 🙂 Nie bój się eksperymentować!

montaż filmu z wakacji

Oprócz mieszania kątów, zmieniaj także rodzaje “strzałów”. Uwzględnij w swoim filmie zbliżenia, ujęcia szerokie i średnie. Dzięki temu widzowie będą mogli lepiej przyjrzeć się miejscu, gdzie spędziłeś wakacje, a film będzie bardziej interesujący wizualnie.

Na koniec nie zapomnij od czasu do czasu poruszać kamerą. Jeśli panoramujesz lub przechylasz aparat pamiętaj, by robić to w miarę płynnie i spokojnie – nie musisz martwić się wtedy o stabilizację, którą możemy wprowadzić w postprodukcji na etapie montażu Twojego filmu z wakacji. A może kręcisz dynamiczne ujęcie? Wtedy w ogóle nie warto przejmować się stabilizacją, bo taka naturalność dodaje wartości tylko wartości filmowi. Wszystko zależy od tego, co chcesz takim ujęciem przekazać i jaka forma najlepiej to odda.

2. Uważaj na tło — staraj się unikać robienia zdjęć z ruchliwymi wzorami lub obiektami, które będą rozpraszać.

Jeśli chodzi o filmy z wakacji, tło jest tak samo ważne, jak to, co jest na pierwszym planie. Zatłoczone lub chaotyczne tło może rozpraszać uwagę i odwracać uwagę od tego, co ważne.

Aby tego uniknąć, spróbuj znaleźć lokalizację z prostym, statycznym tłem. Może to być plaża ze spokojnymi falami, pole z wysoką trawą, a nawet pejzaż miejski nocą. Chyba że tło też jest interesujące i warto byłoby je w filmie uwzględnić, np. piękny kolorowy mural albo alejka z pełna kwitnących kwiatów. Gdy nagrywasz zwróć po prostu uwagę na to, co jest na pierwszym planie i w tle oraz to, co jest dla Ciebie ważne podczas nagrywania.

Jeśli w Twoim filmie są inne osoby, upewnij się, że nie wchodzą w kadr (chyba że na tym Ci zależy). A jeśli filmujesz obiekty, unikaj wszystkiego, co rozprasza/świeci lub szybko się porusza.

3. Różne tematy — Nie kręć tylko krajobrazów, próbuj sfilmować ludzi, zwierzęta i ciekawe rzeczy, takie jak parki rozrywki lub muzea.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas kręcenia filmów z wakacji jest to, że zbytnio skupiają się na krajobrazach, a niewystarczająco na osobach w filmie. Chociaż ważne jest, aby zrobić kilka ujęć scenerii, nie popełnij błędu, myśląc, że to wszystko, czego potrzebuje Twój film. Pamiętaj, że celem filmu z wakacji jest utrwalenie wspomnień z podróży, więc dobrze byłoby uwiecznić też osoby, które na nią pojechały 😉

Nie zapominaj zrobić kilku ujęć ludzi, którzy po prostu dobrze się bawią – śmieją się, rozmawiają, wygłupiają się. Są to sceny, które naprawdę pomogą Ci przypomnieć sobie, jak wspaniale spędziłeś czas na wakacjach.

4. Jakość dźwięku

Kiedy kręcisz wideo na wakacjach, ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest to, aby nagranie brzmiało jak wieczny szum morza albo halny 😉 Niestety, często nie jesteśmy w stanie nic zdziałać na zastane warunki. Jeśli od razu wiesz, że pod cały film będziesz chciał podłożyć muzykę – możesz spokojnie ominąć ten punkt 😉 Jeśli jednak część filmów chciałbyś zostawić z oryginalnym dźwiękiem to spróbuj nagrywać takie kwestie w cichym miejscu. Jeśli w tle jest zbyt dużo szumów, bardzo trudno będzie uzyskać wyraźny dźwięk obiektów, nawet w postprodukcji. Szukaj lokalizacji, które są stosunkowo ciche, takie jak parki lub puste ulice. Zdecydowanie unikaj nagrywania wypowiedzi, gdy jest silny wiatr, a Ty nagrywasz na zewnątrz – mamy wtedy pewność, że większość wypowiadanych kwestii uleci z szumem…

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz tworzyć świetne filmy z wakacji, które każdy z przyjemnością ogląda, a Ty będziesz z przyjemnością wracał wspomnieniami do odwiedzonych miejsc. Jeśli potrzebujesz pomocy przy montażu swojego filmu z wakacji – napisz do nas! Z przyjemnością pomożemy stworzyć niesamowitą pamiątkę z Twojego wyjazdu, która zachwyci Ciebie i Twoich bliskich.